Prostor olomouckého přednádraží ozdobila nedávno neobvyklá socha. Jedná se totiž o dílo, které je tvořeno pětaosmdesáti tisíci klíčů z celé republiky. Autorem sochy nazvané Revoluce je výtvarník Jiří…
Původně Svoboda nad Úpou neměla mít vlastní kostel, ale někteří doboví autoři naznačují, že tomu tak nebylo a spojují v popisu pražské diecéze z let 1344-1350 vyskytující se Wikerivillu právě se…
Zdejší kostel býval farním již ve 14. století, což nám přináší přehled pražské diecéze z let 1344-1350, zhotovený na pokyn pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic, kdy Žacléř náležel pod…
Podle nálezů na zdejším katastru i na těch okolních můžeme uvažovat o tom, že tu stálé osídlení bylo již v době kamenné a v následujících epochách se ještě prohlubovalo. Na poli rolníka Kubáska byly…
Udělování čestného občanství, známého dříve pod pojmem čestné měšťanství, má u nás dlouhou tradici a sahá tak až do období rakousko-uherské monarchie. Zprvu bylo spíše záležitostí Prahy a velkých…
Při pohledu z náměstí na tento, několikrát přestavovaný jednopatrový dům sotva někomu dojde, že se jedná o jednu z nejstarších jaroměřských nemovitostí. Původnímu domu, který vznikl na místě 2…
Tento jednopatrový objekt s jedním arkádovým obloukem v přízemí a sedlovou střechou vznikl na místě mnohem staršího gotického objektu, čehož důkazem je zejména valeně zaklenutý sklep z 15. století.…
Původní soška bývala majetkem Otty z Oppersdorfu, ale odkud ji získal a jak dlouho ji vlastnil, to již bude navždy tajemstvím. Jediné, co se ví, že měla podobný původ jako pražská soška u sv.…
Pomníky slavných osobností se většinou staví v místech, kde se jejich noha (či jiná končetině) dotkla zemského povrchu, případně alespoň pohledem daný slavný jedinec o místo zavadil. O Janu Ámosu…
Javoříčský kras, ač nevelký, patří mezi půvabné oblasti, spadající do území Zábřežské vrchoviny, v detailnějším popisu do její jižní části, které říkáme Bouzovská vrchovina. Samotný kras tvoří území…