Území obce bylo osídleno již v pravěku, což dokládá např. kolová stavba z období kultury se zvoncovitými poháry, jež byla objevena u Hodycova statku čp. 53. Při kopání příkopu byla navíc nalezena…
Na čtvercové základně vyzděné z lomového kamene navazuje jehlanovitá mohyla s oblým vrchole,. Materiál je obdobný jako základna. Na čelní straně je kovová deska věnovaná 75. narozeninám T.. Masaryka.…
Tento zajímavý výstavný středověký dům z počátku 16. století patří díky svému arkýři k nejnápadnějším stavbám nacházejícím se na moravskotřebovském náměstí T.G. Masaryka. Dům je nejčastěji označován…
Olomoucká Panská ulice je sice „jen“ nedlouhou spojkou mezi Dolním a Žerotínským náměstím, ale bezesporu ji můžeme označit za jednu z nejpůvabnějších uliček hanácké metropole. Ulice je dlouhá…
Prostor olomouckého přednádraží ozdobila nedávno neobvyklá socha. Jedná se totiž o dílo, které je tvořeno pětaosmdesáti tisíci klíčů z celé republiky. Autorem sochy nazvané Revoluce je výtvarník Jiří…
Původně Svoboda nad Úpou neměla mít vlastní kostel, ale někteří doboví autoři naznačují, že tomu tak nebylo a spojují v popisu pražské diecéze z let 1344-1350 vyskytující se Wikerivillu právě se…
Zdejší kostel býval farním již ve 14. století, což nám přináší přehled pražské diecéze z let 1344-1350, zhotovený na pokyn pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic, kdy Žacléř náležel pod…
Podle nálezů na zdejším katastru i na těch okolních můžeme uvažovat o tom, že tu stálé osídlení bylo již v době kamenné a v následujících epochách se ještě prohlubovalo. Na poli rolníka Kubáska byly…
Udělování čestného občanství, známého dříve pod pojmem čestné měšťanství, má u nás dlouhou tradici a sahá tak až do období rakousko-uherské monarchie. Zprvu bylo spíše záležitostí Prahy a velkých…
Při pohledu z náměstí na tento, několikrát přestavovaný jednopatrový dům sotva někomu dojde, že se jedná o jednu z nejstarších jaroměřských nemovitostí. Původnímu domu, který vznikl na místě 2…