Tato místa podél zbytku městské strúhy a za zadní částí městské radnice vystřídala za staletí své existence mnoho rozličných pojmenování. Poprvé jsou nazývána jako "U císařského mlýna", a to v roce…
Tento uměle vytvořený tok nesl v rámci staletí řadu pojmenování - Pernštejnská, Císařská či Městská strúha. Existovaly však i další varianty - "Strúha", "Halda", "Císařský náhon" či "řeka skrze město…
Už je to delší doba, kdy jsme zaznamenali změnu, respektive nové pojmenování vrcholu severně od oblíbeného šumperského výletního místa na Městských skalách. Kdo to u Šumperka zná, ví, že severně od…
Tento prostor býval původně součástí sousedních ulic Rokitanského a Karla Tomana. K oficiálnímu přerodu na Děkanské náměstí došlo nejprve roku 1896 a posléze bylo takto opětovně pojmenováno až v roce…
Původně se jednalo o vedlejší cestu z jihozápadního cípu Velkého náměstí kolem dnešní katedrály sv. Ducha, fary a školy k Soukenické fortně (Kozí brance, Kozince, jako fortna připomínána ještě roku…
Tato malebná a rázovitá ulice s podsíněmi, již od středověku vedoucí z Plátenického rynečku (dřívější Svatojánské náměstí a dnes součást ulice V Kopečku) kolem zadního traktu radnice k Bílé věži,…
Hodnotné barokní sousoší Klanění Tří králů je olomouckou památkou, o které se moc neví a kterou ne každý někdy alespoň zahlédl. Všeobecně se předpokládá, že toto pozoruhodné sochařské dílo vzniklo v…
Stejně jako většina ulic v této části Pražského Předměstí vznikla Hálkova ulice na místě bývalých polí, která spolu s přilehlými loukami nahradila v 18. století řadu zrušených slepých labských ramen…
Tato ulice patří mezi nejkratší královéhradecké ulice. Původně byla součástí Čechovy ulice, jež obdržela svoje pojmenování v roce 1911. Ale dříve těmito místy žádná ulice nevedla, jednalo se totiž o…
Již z názvu vyplývá, že tento veřejný prostor míří ze Starého Města na místní zámek. Nachází se mezi křižovatkou ulic Kostelní, Pernštýnské a Svaté Anežky České a areálem tzv. Příhrádku, což je de…